Tel.: 0036307358092

SZAKRÁLIS UTAZÁSAIM: Bali
(6-10. rész)

SZAKRÁLIS UTAZÁSAIM: Bali (6-10. rész)

Ha tetszett, oszd meg!

A mai kirándulásunk nagyon érdekesnek ígérkezett, és az is volt. Egy fűszerfarmra látogattunk el, ahol természetes élőhelyén láthattunk különböző fűszercserjéket., mint pl. fahéj, vanília, ginzeng, gyömbér, kurkuma, stb.

Ilyen növényről nem is hallottam, pláne nem láttam: kígyóbőr gyümölcs (salacca)

Aztán különböző kávécserjéket is mutattak nekünk, de a legnagyobb látványosság a Luwak kávé volt. Ez a „kávé fajta” Jáva szigetéről terjedt el, ami meglehetősen bizarr módon kerül az ínyenc fogyasztó asztalára. Történik ugyanis, hogy egy cibetmacskának nevezett állat (ami egyébként nem macska, hanem a mosómedvék családjába tartozik) fogja magát, és elcsemegézget a kávécserjéken, de csak a kiválóan értett kávészemeket fogyasztja el. A kávébab héját tudja csak maradéktalanul megemészteni, maga a bab – némi fermentálás után- természetesen úton távozik 😊

Egy ilyen állat egy ketrecben kiállítási darabként senyvedett itt a turisták kedvéért. Nagyon sajnáltam szegényt, a felindultságtól nagy levegőket véve, magamban bocsánatot kértem tőle.

Ezt a „produktumot” aztán tisztítják, pörkölik, és végül lesz belőle egy emberi fogyasztásra is alkalmas baromi drága kávé. Mi is megkóstolhattuk, 60 ezer rúpiáért kaptunk egy csészényit, amit előttünk főztek meg ezzel az alkalmatossággal.

Ezek után kaptunk egy kóstoló tálat, amin 14 féle tea és kávé volt kis poharakban. Megsúgom, hogy a luwak kávét csak úgy tudtam meginni, hogy beleborítottam az egyik kis pohárban lévő vaníliás ízesítésű kávét. 😊

A teákból a mangosztán tea ízlett a legjobban. Az Ázsiában őshonos gyümölcs, ahol évszázadok óta használják, figyelemre méltó terápiás tulajdonságokkal rendelkezik. A mangosztánban nagy mennyiségben vannak jelen xantonok aminek számos előnyös hatását ismerik: antioxidáns, daganatellenes, anti-allergén hatásokat, gyulladásos, antibakteriális, gombaellenes és vírusellenes hatásokat. És még finom is. Hoztam is haza belőle, mert itt a helyi üzletben be lehetett mindenből vásárolni….

Tovább mentünk Ubud felé, hogy megcsodáljuk a világhírű rizsteraszokat. Képeken láttam már, de a valóság mindent felül múlt. Sajnos az általam készített képek sem tudják visszaadni a hely csodáját.

Tegallalang egy rizsföldekből álló rizsteraszsorozat, amely Ubud központjától nem messze található. Ezek a rizsföldek a teraszos elrendezésükről híresek, amely egy hagyományos balinéz öntözőrendszer, az úgynevezett Subak rendszer szerint működik. A völgyben fekvő Tegallalang rizsteraszai rendkívül festői kilátást nyújtanak a rizsföldekre és a környező zöld tájra. Indonéziában a rizstermesztés a nemzetgazdaság nagyon fontos része, és legalább kétezer éve a balinéz kultúrához tartozik. Indonézia a világ harmadik legnagyobb rizstermelője, és bárhová is megyünk Indonéziában, rizsföldek alakítják a tájat. A piacokon rizst árulnak, és a legtöbb helyi ételben sós és édes ételként egyaránt megtalálható.

 

Persze a turisták kedvéért itt is van néhány épített látványosság, mint a hinta, ami szinte minden Baliról készült képen megjelenik. Láthattuk a kép készítésének módját, ami nem feltétlenül annyira romantikus, mint maga a kép 😊 Nászutaspárunk is készíttetett ilyet, és megengedték, hogy itt közzé tegyem. Innen is köszönöm 😊

Aztán van egyéb „nyalánkság” is mint drótkötélpályán kerékpárral átkelés, és ugyan ez fekve/repülős változatban is. Szerintem jól tippeltek, ha arra fogadtok, hogy én ezeket nem próbáltam ki. 😊

Viszont egyik ámulatból estünk a másikba a hely varázslatos mivolta miatt. Itt volt annyi tér, hogy egy picit félre tudjak ülni, és ismét könnyes szemmel végtelen hálámat fejezzem ki – mindenkinek, akit illet – hogy itt lehetek, és ezt láthatom.

Szinte mindegyik kirándulásunk alkalmával, ahol csak tehettük, meglátogattunk kézműves műhelyeket. Bali művészete a hitéből táplálkozik, és lakóinak lelkében él tovább.

Először egy batik készítő műhelyben jártunk Tohpatiban. A batik egy Jáva szigetéről elterjedt, hagyományos indonéz textíliákon alkalmazott színmintázási technológia. Lényege, hogy egy az írótollhoz hasonló eszközzel (canthing tulis), illetve napjainkban réz nyomóformával (canthing cap) forró viaszból pontokat és vonalakat visznek fel a mintázandó textíliára. Ez elsősorban selyem, de vászon is lehet. A festést követően a viaszt eltávolítják a kelméről. Az eljárást minden szín esetén újra és újra végrehajtják. A hagyományos eljárással készült batik kelmék festésére természetes növényi festékeket használnak, gyökereket, fakérget, leveleket, terméseket és más növényi eredetű összetevőket, úgy, mint lime-ot, pálmacukrot, pálmaolajat, maniókát.

Az eredeti kézzel készített ruhadarab elég drága, de a piacokon természetesen hozzá lehet jutni olcsóbb másolatokhoz is. A különbséget csak szakavatott szem veszi észre. Az üzletben való válogatás közben, egyszer csak Gyuri a fejemre tett egy fejdíszt, amit az balinéz nők viselnek ünnepi alkalmaikkor. Megelégedve nézegettem magam a tükörben, amikor a balinéz eladó mosolyogva azt mondta nekem: – Kamu putri! Hogy? – lepődtem meg. A kamu az még csak hagyján, de hogy putri??? Jó, rendben! A 65 év meglátszik a kecón, le van lakva kicsit az igaz! Na de hogy PUTRI? Gyuri sietett a segítségemre és fordított – azt mondta a pasi, hogy hercegnő vagy. A kamu azt jelenti, hogy TE, a putri, hogy herceg, vagy hercegnő. Jah, így már egészen más annak a bizonyos leányzónak a fekvése. 😊

Azért egy batikolt ruhát csak sikerült vásárolnom, és akik közelebbről ismernek, tudják, hogy sohasem hordok szoknyát vagy ruhát. Valamilyen energia mégis van itt Balin, hogy ilyen szélsőséges cselekedetre ragadtatam magam 😊

Egy másik faluban az ezüstművességbe is belestünk. Sok nő otthon, bedolgozásként készíti az ékszereket. Viszont itt érdekes felfedezést tettem. Az ezüstműves falu sokkal rendezettebb, igényesebb, szebb volt, mint a többi. Szóval mégis ezzel keresnek a legtöbbet, és ez meglátszik a környezetükön is.

Ebben a boltban nem vásároltam, nem azért mert nem voltak gyönyörűek, de egyrészt nagyon drága volt minden, (nekem) , másrész általában saját készítésű, többnyire ásványékszereket hordok, amiből épp boltnyi mennyiség van otthon 😊

A számos művészeti ág között az egyik legősibb a fafaragás. Sehol a világon ilyen szűk helyen nem jött létre olyan művészien faragó kolónia, mint itt Balin. A fafaragás mestersége nemzedékről nemzedékre száll. A szállásunkon is egy ilyen faragott tető alatt fogyaszthattuk el a reggelinket.

Számos üzletben árulnak kisebb-nagyobb faragott dolgokat.

És itt előre elnézést kérek a gyanútlan, és szemérmesebb olvasóimtól, de kénytelen vagyok ezt a fotót is megosztani, mert nem volt olyan üzlet, hogy egy ilyen „alkalmatosság” ne lett volna a központban. Ez konkrétan egy sörnyitó, de más funkciókkal ellátottal is találkoztunk. 🙂

 

A bali kőfaragás messze földön híres, a gyönyörű kőfaragványok, karcsú víztároló kőedények, szobrok a kertekben is kiemelt helyet kapnak. Gyakran a kert több pontján is elhelyezett, szent kőszobrok lélegzetelállító faragási technikáról árulkodnak, ezek általában a hindu hitvilág történetének egyes elemeit, isteneit, néha Gautama Sziddhárthát (Buddhát) ábrázolják. Homokkőből és szürke, vulkáni eredetű kövekből faragott istenségek és démonok díszítik a házakat, templomokat.

Persze réginek tűnik minden kő, de ez illúzió, mert a szürke vulkáni kőre, ezen a párás éghajlaton, hamar rárakodik a moha vagy ilyesmi, ami szinte azonnal ad egy patinát a szobornak, ami által úgy tűnik, hogy ősidők óta itt van. Persze nyilván találkoztunk olyannal is, de mondjuk én nem tudtam különbséget tenni.

Szemtanúi lehettünk egy ilyen faragott kő oszlop készítésének. A nyers tömbből, a közönség szeme láttára, szinte előrajzolás nélkül, faragták ki ezt a csodát.

A következő részben, ismét csoda helyekre viszem el az érdeklődő olvasóimat…..

A következő kirándulásunk a Kintamani vulkánhoz vezetett.

A Batur hegy Kintamanin fekszik, és 1800 óta többször tört ki, napjainkban is aktív. A csodálatos panorámát nyújtó hegyet közvetlenül a parkolóból csodálhattuk meg. A vulkáni kráterben fekvő Batur tó Bali legnagyobb tava, amely vízforrásként szolgál a helyieknek, és a szigeten élőknek is. Az elbűvölő kilátás miatt a hegy környéke híres turista látványossággá vált, amely hűvös környezettel várja az idelátogatókat.

Itt egy étteremben élvezetes és nagyon hangulatos ebédet fogyaszthattunk el, ahonnan csodálatos kilátás nyílt.

Olyan mintha a világ tetején állnék. Akik félnek a magasságtól azoknak nem ajánlom 😊 Én is hezitáltam picit, de megérte.

Még egy pillantás indulás előtt. „Szkenneltem” a látványt, hogy bármikor előhívhassam az elmémből, a szívemből.

Következő hely, ahová ellátogattunk a Kerta Gosa volt, Bali egyik örökségi helyszíne Klungkung városának központjában, Bali keleti részén. A palota Bali egyik leghíresebb turisztikai célpontja, és számos turista látogatja naponta. Kerta Gosa neve szanszkritból származik, nevezetesen a Kerta azt jelenti, hogy békés, a Gosa pedig a Gosita szóból azt jelenti, hogy bejelentés. Ennélfogva a Kerta Gosa szó egy kedves joghatóságot jelent. Itt ültek a bírák.

A falon a képek azt ábrázolják, hogy a különböző bűnöket elkövető ember milyen büntetésre számíthat a másvilágon. Mit mondjak! Nem volt egy szívderítő látvány. ☹

A Kerta Gosa épülete nagyon egyedi és tele van magas művészeti értékkel. Tehát ez a hely egy egyedülálló hely Balin.

A Kerta Gosa melletti modern épületben igen érdekes kiállítást láthattunk Bali történelméről. Az épület előtt egy hatalmas szobor áll, emléket állítva annak a holland hölgynek, aki megszervezte az oktatást a helyiek számára.

Persze helyi árusok mindenhol vannak, és ha az ember nem szeretné megvenni a 25. szárongot, akkor szó nélkül, vagy egy köszönöm nem kíséretében elkerüli őket. Egy valaki előtt mégis muszáj volt megállnom. Pálmalevelekre kézzel rajzolta az ősi motívumokat, némi szöveges magyarázattal. Olyan kifinomult és aprólékos munka volt, hogy nem bírtam otthagyni. Egyet vettem, ami egy naptár szerűség, és most a stúdió falát díszíti. Nagyon jól esik ránézni. Értelmezni majd valamikor később fogom….

Azután ismét egy csodahelyre érkeztünk. Monkey garden and pool bar. Finom ételek festői dzsungelben. A Bella Kita Monkey bárja házi készítésű harapnivalókat, hagyományos balinéz ételeket kínál, az étteremmel szomszédos, biofarjmáról frissen szedett alapanyagokból.

Egy csodálatos, 4 méteres kő Buddha vigyáz rád, miközben nézelődsz és lustálkodsz a csodálatos végtelenített medencében.

Lélegzetelállító kilátás nyílik a kókuszdióval szegélyezett völgyre és a távoli óceánra, miközben egy jeges hideg italt, sört vagy koktélt kortyolgatsz. Fenséges!

Sok gyönyörűséggel a szívünkben tértünk haza, hogy a következő kirándulás alkalmával újabb csodára lelejünk…Tarts továbbra is velem! 😊

Ma egy skanzent látogattunk meg. A Penglipuran nevű falut, – amit a legtisztább falunak is hívnak.

Azt mondják, hogy az egykori birodalmi korszakban minden király gyakran használta ezt a területet szórakozási helyként. Penglipuran egy nagyon egyedi falu, még mindig gyönyörű vidéki arcát őrzi, mint a múltban. Elképesztő volt megismerni egy falut, amelynek arca nem változott több száz év óta.

Egy bambusznád ültetvényt gondoznak, ami miatt békén hagyják őket a hatóságok, nagyjából hagyják, hogy a saját hagyományaik szerint éljenek. Őslakosként, akik még mindig ragaszkodnak a hagyományokhoz és a kulturális értékekhez, Penglipuran lakossága gyakran végez különféle rituálékat. A falu fenntarthatóságának megőrzése érdekében hozott tilalmak közé tartozik például a motoros járművek használatának tilalma, hogy a levegő minősége tiszta maradjon.

Hagyományosan több generáció él egy udvarban. Kívül a kapu mellett itt is tábla jelzi hány férfi hány nő él itt, és még össze is van adva, hogy összesen hányan vannak 😊

Különálló épület (ha lehet azt mondani egy bambusznád alkalmatosságara) a konyha, és külön a fürdő, amik közösek. Egyébként minden családnak van egy-egy szobája, ahol a gyerekeikkel élnek. A szobában csak a legszükségesebbek vannak. A legdíszesebb szoba mindig a legöregebbeké.

Az öregek, akik már csak otthon vannak, főznek az egész családra. Mindenki akkor eszik, amikor hazaér, vagy megéhezik. Nincs közös étkezés, mint nálunk, csak valami vallási szertartás alkalmával. Mondjuk ebből nem szívesen ettem volna, pedig kínálta a bácsi… 😊

Sokan még mindig a hagyományos viseletet hordják, és nem csak itt, hanem szigetszerte is.

Meglátogattuk a fenséges Pura Desa vagy falusi templomot, amely a falura néz a kőút felső végén. A fa harang valóban ritkaságnak számít.

Ma ismét Ubudban jártunk. Meglátogattuk a Monkey Forest nevű helyet, ami egy valódi őserdőben van.

Egy autentikus Bali templom komplexumban járunk, amely egy dzsungellel borított kis völgyben helyezkedik el, egy kis patakocskával a völgy alján. Az ősi épületek félelmetes, ugyanakkor elbűvölő összhangban vannak a környezettel. Ha eddig nem tátottam volna a számat, ez az idő most mindenképp eljött volna. 😊 Jártam már erdőben életemben, de ilyen vegetációval még nem találkoztam. Mondjuk a páratartalom megközelítette a 100 %-ot, szóval nem fáztunk.

Mintegy 200 fős majom família él itt, melyek annyira hozzászoktak a turistákhoz, hogy vigyáznunk kell, mert a majmok nagy csoportokban is körbevehetik az embert és elvesznek minden élelmet tartalmazó táskát, sokszor élelem nélkülit is. Veszélyben vannak itt a napszemüvegek és az ékszerek, mert a majmok ezeket is szeretik kikapni az ember kezéből. Velünk semmi ilyesmi nem történt, de láttunk amint épp valaki egy pillanatra letette a táskáját, és a majom már vitte is.

Itt is megcsodálhattuk az építészeti remekműveket, amelyek közelében csak csodálatot érezhet az ember. Persze mint említettem már, én valódi áhítatott csak a természeti csodák láttán éreztem, amiből itt aztán volt bőven. Egyik ámulatból estem a másikba.

Sajnáltam nagyon, hogy már indulni kellett vissza a szállásra, de kárpótolt az a tudat, hogy holnap áthajózunk Lenbongan szigetére, az utolsó négy napot ott tölteni. Akkor még nem tudtam, hogy a legizgalmasabb kalandok csak most kezdődnek…..

Izgatottan ébredtünk, mert ma arra készültünk, hogy áthajózunk Lembongan szigetére, hogy az utolsó 4 napot ott töltsük. Nos, elmondanám, hogy a hajózás, mint olyan, nem szerepel a kedvenc elfoglaltságaim között. Mindent, ami billeg, azt el szoktam kerülni. Azonban az Indiai-óceánt mégsem akartam átúszni, így némi deadalon tablettával felszerelkezve hősiesen megindultunk. Dani, az egyik szervező jött velünk. Azt mondta, hogy csodálatos helyre megyünk, a szálloda az egyik legjobb a szigeten. A reggeli őrült forgalomban, az utolsó pár száz métert inkább gyalog megtéve érkeztünk el Denpasar új kikötőjéhez. Rendkívül impozáns létesítmény tárult a szemünk elé. Modern légkondis váró, sok hajót befogadó dokkok, sok-sok segítő terelte az embereket a számukra megfelelő hajóhoz. Még jó, hogy „rendesen” felöltöztem, – gondoltam – mégiscsak magasabb színvonalú helyre megyünk. Na, ez az állításom, hamar megdőlni látszott.

A hajó, amivel utaztunk olyan 80 személyes volt, elképesztően szűk ülőhelyekkel. Alig tudtam magam beszuszakolni a helyemre. A térdemet folyamatosan nyomta az előttem lévő ülés, ráadásul a fehér nadrágomat befogta feketére. Mindig elfelejtem, hogy itt az én 170 centimmel is magasnak számítok. 😊 Úgy 40 percig hasítottuk a hullámokat, amit a gyógyszernek hála elég jól bírtam, ellentétben az előttem ülő lánnyal, aki bizony ki-ki dobta a rókabőrt az ablakon. Végre megérkeztünk, és nagyon lestem, hogy hol vannak a dokkok, hová fog kikötni a hajó. Na, hát az nem volt. ☹ Szépen megfordult és kitolatott a partra, ameddig tudott, és mindenki a felhajtott motorok melletti, kb. 20 cm széles lelépőről közvetlenül a vízbe szállt ki. Hát, ezt látva, cipő levesz, nadrág feltűr, már ameddig ez lehetséges, és bele a combközépig érő vízbe. Elegáns megérkezésnek ezt nem annyira nevezném. 😊

Felkaptattunk az útra, hogy tovább utazzunk a hotelig. Ez sem volt egyszerű. Fent egy kisteherautóhoz hasonlatos alkalmatosság várta az utasokat, amit én nemes egyszerűséggel csak rücsögőnek neveztem el. Erre kellett felkapaszkodni. Az utazás rendkívül kényelmetlen volt, mert az utak – amennyiben ezeket a járatokat, ami a szigetet behálózta útnak lehet nevezni- enyhén szólva is kátyusak voltak, és elképesztően keskenyek.

Na, zötykölődtünk egy darabig, majd megállt a rücsögő, hogy szálljunk le, mert innen gyalog kell tovább menni. Ugyanis egy tengerszoroson kellett átkelni, amin egy híd ívelt át. Itt csak a motorosok fértek el, és természetesen a gyalogosok. Szóval fogod a cuccod, és gyalogosan átballagsz a hídon. Mondjuk nekünk szerencsénk volt, mert csak 1-1 hátizsák volt nálunk, a bőröndök Balin a szálláson maradtak, de voltak, akik bőröndökkel jöttek.

Amikor átértünk a sárga hídon, egy másik rücsögő várt, az már a Secret Point hotelé volt. Úttalan utakon, de végre megérkeztünk, és egy csoda tárult a szemünk elé. Helyes kis kunyhócska volt a szállásunk. Terasz, kilátással a tengerre, egy szobácska ami majdnem csak egy baldachinos ágyból állt, és egy fürdőszoba.

Még jó, hogy csak kevés cuccunk volt, mert itt is ennyi volt az összes pakolós hely.

A kert, a medence csodás. Az étkező a víz felett. Gyorsan be is vetettük magunkat a vízbe, hogy felfrissüljünk, majd ebédelni mentünk.

Egyszer csak furcsa, eléggé hangos, kattogó hangot hallottam. Danit kérdeztem, hogy ez meg mi? Tökéletes nyugalommal válaszolta: Gekko. Hogy mi? GEKKÓ????? Atyaég! Mekkora lehet, hogy ilyen nagy hangja van? Innentől kezdve igencsak éberré váltam minden mozgásra éjjel-nappal. 😊

Danitól elbúcsúztunk, és a környék felfedezésére indultunk. Itt a szigeten a szélsőségek még inkább jelen voltak. A gyönyörű hotel kerítése mellett már ezt találtuk.

Miután a csapvizet még fogmosásra sem használhattuk, boltot kellett keresnünk. Találtunk is a közelben egy kulturált helyet. Viszont, amikor kijöttünk az üzletből, a lépcsőről már ez a látvány fogadott.

Kis furcsaság még, hogy a legtöbb bungalónál a mellékhelyiség úgy volt kialakítva, hogy nem volt teteje. Sem plafon, sem tető nem volt a WC és a zuhanyzó felett. Értem én, hogy meleg van, meg minden, de mondjuk, ha a gekkó be szeretne oda nézni? És az utolsó két napon végig esett az eső. Na, most ezt is nehezen képzeltem el, hogy esik, miközben ülök a budin 😊 Szerencsére a mienk nem ilyen volt.

Másnap reggel kirándulni indultunk Penida szigetére. A megbeszélt időpontban a recepciónál vártunk, hogy elvigyenek minket a kikötőbe. Már gyanús volt a dolog, amikor a recepciós fiú (mint később megtudtuk a kisfőnök) a motorja kulcsát vette a kezébe. Csak nem motorral megyünk? – hasított belém a gyanú. A kisfőnök odakiabált egy másik srácnak, aki szintén egy motorkulccsal is jelent meg. Na most, a kisfőnök azon nagyon kevés balinéz embercsoporthoz tartozott, aki valóban nagydarab volt. Nem is láttam többet ilyet. Viszont a másik srác a szokásos 150 cm és 40 kilós átlagot testesítette meg. Nekem a vékony fiú mögé kellett felszállnom, és bizony erősen kellett gondolkodnom azon, hogy mibe is kapaszkodjak. Valószínűleg normál tempóban mentünk lefelé, de nekem ez bizony száguldásnak tűnt. Többször voltam kénytelen Mihály arkangyallal felvenni a közvetlen kapcsolatot, és kérni a védelmet, különös tekintettel a kanyarokra. 😊

Végre leértünk a sárga hídhoz, hogy ott hajóra szálljunk. Persze okulva a tegnapi hajós kalandokból, ma már kényelmes nadrágban, papucsban indultam el. Viszont a hajó a tegnapihoz képest igencsak lélekvesztőnek tűnt. Mondjuk a Balatonon még csak-csak, de itt? Mindegy, kaland az élet, felszálltunk. Mit kiderült pár búvárkodni vágyó fiatalt vitt, mi csak „vendégek” voltunk. 15-20 perc „hánykolódás” után megérkeztünk Penida szigetére. Persze itt is a vízbe szálltunk ki nehezítve azzal, hogy nem tudott a hajó megfordulni és betolatni, hanem szemből közelítettük meg a partot. Nem elég, hogy a vízbe kell érkezni, de így a hajó elejéről, ami minimum 2 méter magas, ugrani is kellett. Na, de hála a 65 évem ellenére is jó kondíciómnak, sikeresen abszolváltam a feladatot.

Dani azt mondta, hogy valaki várni fog minket a parton, aki autóval elvisz a lefoglalt helyekre. Ez egy előre egyeztetett és kifizetett kirándulás volt, ami tartalmazta a hajójegyet, az autót sofőrrel, a belépőket mindenhová, hűtött italokat és ebédet. Eddig ez mindig így is volt. Jött is elénk egy helyi férfi, zöld kötött sapkában 😊 és egy viszonylag jó, klímás autóhoz vezetett. Elindultunk. Na most, még egyszer az utakról. Megmértem (leléptem) 2.5 m széles volt, amin szembe is jöttek. Ez akkor volt igazán érdekes, ha nem volt hová húzódni, mert az egyik oldalon szikla, a másikon szakadék. De el kell ismernem, szerencsére kiváló sofőrünk volt. Végig autóztunk a szigeten, szebbnél szebb helyeken, pálmafák, banánültetvények, de bizony falvak is, ahol ismét szembesülni kellett az elképesztő szegénységgel is.

Megérkeztünk az első helyre, amit gyémánt partnak hívnak. Tele volt a parkoló, alig találtunk helyet, és máris jött az első meglepi. A sofőrünk mutatta, hogy hol kell belépőt vennünk. Nekünk? -csodálkoztam el, hiszen minden benne volt az árban, Balin ezt a részét Gede, vagy Gyuri intézte. Mondom a pasinak, de ő csak ingatja a fejét, hogy vegyük meg a belépőt. Nagyon keveset beszélt angolul, még hozzám képest is 😊 Gondoltam, majd valahogy elszámolunk utána. Felkaptattunk a domb tetejére, ahonnan lenyűgöző látvány tárult elénk.

Sajnos az infrastruktúra itt is hagyott némi kívánni valót maga után. Sem egy pad, sem egy hűsölési lehetőség. A belépőhöz mondjuk adtak egy kisüveg vizet, ami meleg volt, és nagyon rossz. A táj egyelőre kárpótolt minden kellemetlenségért.

Tovább indultunk a második helyre, gondoltam itt már rendben lesznek a dolgok. Nem így történt, mert a következő helyen is mutatta a sofőr, hogy hol kell a belépőt megvenni. Akkor már beleálltam a dologba, és nem hagytam annyiban. És hol fogunk ebédelni? – kérdeztem. – Ahol szeretnétek – mondta. – Hol van nekünk foglalva az ebéd? – kérdeztem másképp, mert azt hittem nem érti. – Nincs foglalva sehol. – válaszolta. Akkor már arra kértem, hogy hívja fel a főnökét, mert valami nincs rendben. Én Danit hívtam, aki ígérte, hogy utánanéz. A sofőr valóban beszélt valakivel, aki azt mondta neki, hogy semmi plusz nincs fizetve. Ami azt jelentette, hogy a sofőr csak annyit tudott, hogy vigyen minket oda, ahová menni szeretnénk. Ezek után inkább csak a kikötőbe szerettünk volna épségben visszajutni, mert jogosan azt éreztük, hogy nagyon át lettünk verve, és örüljünk, ha épségben visszakerülünk Lenbonganra a hotelbe. Közbe elkezdett esni az eső, éhesek is voltunk, és nem mertünk csak úgy – látva a viszonyokat – beülni enni sehová. Kértük a sofőrt, hogy vigyen vissza a kikötőbe, nem megyünk vele tovább. Meg is tette, sőt addig telefonálgatott, míg ki nem derítette, hogy melyik hajó megy Lenbonganra, mert nagyon sok hajótársaság volt jelen, különböző úticéllal a környező szigetekre. Nekünk nem lett volna egyszerű kideríteni a lehetőségeket. Végül az a kishajó jött értünk amelyikkel jöttünk, mert épp akkor fejezték be a búvárkodást a fiatalok, így fel tudtak szedni minket. Visszafelé valahogy úgy csapkodtak a hullámok, hogy kb. 10 másodpercenként terített be minket egy-egy felcsapódó hullám vize. Bőrig ázva érkeztünk el a sárga híd kis kikötőjébe, ahol szerencsére egy másik családra várakozott a hotel rücsögője, és elvittek minket is. Végre ismét a hotelben, ahol száraz ruha, ebéd, medence és nyugalom várt. Addigra Dani is kiderítette, hogy a penidai parterei átverték őket, de mivel előre befizetett kirándulásról volt szó, a keletkezett költségeinket a saját szervezőink visszatérítették nekünk.

 

Még 2 napunk maradt a pihenésre, amit valóban teljes mértékben arra is fordítottunk, ugyanis ebben a hónapban teljesen szokatlan módon végig esett az eső. A deszkásokat ez a körülmény egyáltalán nem zavarta, ugyanúgy lementek a vízre. Az óceán, a sziklák látványa még ebben az időben is fenséges volt.

Aztán elérkezett a búcsú ideje. Még egy pillantás az esti tájra, a csodás naplementére.

Reggel a szokásos rücsögőzés a sárga hídig, amin már rutinosan átslattyogtunk gyalog, ismét egy rücsögő, és le is értünk a kikötőbe, hogy visszahajózzunk Balira. A délutánt még a szálláson töltöttük, na meg a maradék rúpiánkat költöttük el. Végül este kivittek a reptérre, és éjfél körül megkezdtük a 10 órás repülőutunkat Dubai felé, ott 5 órás várakozás után következett még 5 óra repülés, és így hétfő délután landoltunk Budapesten.

Összefoglalva: lélekemelően csodás helyek, szívszorító egyszerűséggel/szegénységgel párban. Nagyon sok helyen voltunk, de természetesen mindenhová nem tudtunk eljutni. Hogy visszamennék-e? Igen! Bármikor. De még annyi látnivaló van a földön, ahová el szeretnék jutni. Még nem tudom, hogy mi legyen a következő nagy utazás. Ha van javaslatotok, szívesen fogadok minden ötletet. Akkor olvashattok arról is 😊

Facebook
X
Threads
Telegram
Pinterest
LinkedIn
Email

Ez is érdekelhet:

A „kezelhetetlen” gyermek!

A „kezelhetetlen” gyermek! A „kezelhetetlen” gyermek! Az utóbbi pár hónapban egyre több szülő jelentkezik be hozzám, aki úgymond „nem bír” a gyerekével. A gyermek olyan dolgokat „produkál” amit a szülő nehezen visel, legyen az viselkedési, tanulási probléma, vagy éppen azért, mert a gyerek valamilyen fizikai tünetet mutat, amiből nem, vagy csak nagyon

Tovább olvasom »

Mindig jó voltam, és mégis……

Kérdések és válaszok a kineziológia módszerével kapcsolatban Mindig jó voltam, és mégis…… Amikor „baj van” az életünkkel, akkor gyakran hivatkozunk arra, hogy nehéz gyermekkorunk volt, nem tanultunk meg szeretni, mert bennünket sem szerettek, nem volt megfelelő a szülői példa, és az óvodában, iskolában sem értettek meg minket, tehát fel kell

Tovább olvasom »

Ti kérdeztétek sorozat….2

Ti kérdeztétek sorozat….2 Mi az, hogy energetikai blokk van a testben? Sok természetgyógyásztól hallom, hogy az a probléma, hogy egy energetikai blokk keletkezik a testben. Miről beszélnek, egyáltalán mi ez? A mi testünk, ha úgy vesszük, mint egy gépezetet, egy kétpólusú elektromos szerkezet. Maga az, hogy van két pólus, pozitív-negatív

Tovább olvasom »